Autor Wiadomość
Administrator
PostWysłany: Śro 23:52, 09 Kwi 2014    Temat postu: Koszty

Witam
Kwoty można łatwo policzyć
65 % składki pozostaje w dyspozycji Zarządu Ogrodu,
a 35% odprowadzane jest do Okręgowego Zarządu PZD.
czyli biorąc działkę 450 m/kw ( większość działek w Ogrodzie ma taką powierzchnię) mamy kwotę 85,50zł składki za działkę z czego 29,90 idzie do PZD
Przyjmując że w Ogrodzie jest 413 działek daje to rocznie 12 359zł
Taka kwota rocznie zostałaby do dyspozycji Ogrodu.

Na co zostaną przeznaczone te środki to już tylko kwestia mądrego zarządzania, na pewno coraz mniej jest chętnych by poświęcać swój czas i czasem też ponosić koszty na rzecz Ogrodu za darmo więc kwestia wynagradzania za prace dla stowarzyszenia czy prowadzenia biura stowarzyszenia będzie musiała być rozwiązana.
51 Jacek
PostWysłany: Sob 13:51, 22 Mar 2014    Temat postu:

Dzień Dobry
A ja mam pytanie nie wiem czy nasz Administrator mi na to odpowie ale czy mniej więcej wiadomo ile pieniędzy idzie z naszego ogrodu na rzecz PZD ?
I drugie pytanie czy jak byśmy założyli stowarzyszenie czy nadal byśmy musieli odprowadzać składkę na rzecz PZD ??

Może to i dziwne pytania ale jeżeli dobrze wczytałem się w ustawę w momencie gdybyśmy nie musieli odprowadzać składki na rzecz PZD po założeniu stowarzyszenia te pieniądze zostały by w ogrodzie i można je byłoby przeznaczyć na inne cele w tym na zatrudnienie osób które by za wynagrodzenie prowadziły ogród.
Czy moje rozumowanie ustawy jest poprawne ??

Pozdrawiam
Jacek
Kasia78
PostWysłany: Nie 20:12, 02 Mar 2014    Temat postu:

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem przekonana, iż mając czas do namysłu będziemy w stanie za wczasu przewidzieć wszystkie potencjalne trudności, dzięki czemu będziemy mieli gotowe rozwiązania pozwalające przejąć i utrzymać nasz ogród.
Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna
vento28
PostWysłany: Nie 0:47, 02 Mar 2014    Temat postu: Plan działania

Pani Kasiu stawia pani bardzo trafne pytania i dokładnie wskazuje wyzwania przed którymi stajemy, na pewno ta sprawa zostanie przedyskutowana i przedstawione zostaną działkowcom informacje i symulacje o których pani pisze .Jest sprawą indywidualną każdego działkowca by przemyślał je sobie i podjął decyzję której potem nie będzie żałował.
Kasia78
PostWysłany: Pon 20:44, 17 Lut 2014    Temat postu:

Jestem gorącą zwolenniczką przejęcia ogrodu ale również jestem realistką i uważam iż musimy mierzyć siły na zamiary!
Przejmując majątek przyjmujemy również odpowiedzialność prawną.
Czy nasz zarząd przejmie wszystkie obowiązki związane z samodzielnym prowadzeniem ogrodu?
Oczywiste jest, że nikt się nie podejmie takiego zadania w ramach wolontariatu, będziemy musieli zatrudnić inne osoby, nie tylko księgową. Wiąże się to oczywiście z kosztami co najmniej kilku tysięcy miesięcznie - czy jesteśmy na to przygotowani?
Czy wpływy od działkowców są regularne i czy stać nas będzie na zatrudnienie dodatkowych osób i przede wszystkim czy przed zebraniem, na którym działkowcy podejmą ostateczną decyzję o naszym ogrodzie, będziemy mieli skompletowany zespół osób, które podejmą się tego zadania?!
Żeby mieć zapewniony sukces musimy wyeliminować wszelkie przeszkody, które mogłyby się pojawić!
Witek
PostWysłany: Pią 1:45, 14 Lut 2014    Temat postu: cd poprzedniego tematu

Kasia78 napisał:
Znakomicie!!!
Bardzo proszę aby termin zebrania został podany do wiadomości z bardzo dużym wyprzedzeniem.
Pozdrawiam serdecznie!


Zarząd na pewno odpowiednio wcześniej poinformuje o organizacji zebrania jak również przygotuje zestaw informacji które pomogą podjąć działkowcom świadomą decyzję.Wnioskuję z pani wypowiedzi że jedna zdeklarowana entuzjastka zmiany w Ogrodzie już jest Smile
Serdecznie pozdrawiam
Kasia78
PostWysłany: Czw 21:22, 13 Lut 2014    Temat postu:

Znakomicie!!!
Bardzo proszę aby termin zebrania został podany do wiadomości z bardzo dużym wyprzedzeniem.
Pozdrawiam serdecznie!
Witek
PostWysłany: Czw 9:47, 13 Lut 2014    Temat postu: Zmiana statusu Ogrodu

Kasia78 napisał:
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czy w tej sytuacji odcinając się od PZD będziemy musieli "wykupić" od nich teren na którym znajduje się nasz ogród? Ile nas to będzie kosztować?
Wydaje mi się mało prawdopodobne by PZD bez walki oddawało nowym zarządom tereny, które stanowią jakąś wartość.


Jak pisałem nowa ustawa daje unikalną możliwość przejęcia terenu na własność nie na zasadzie kupna ale na zasadzie formalnej zmiany właściciela.

Jeśli powstanie samodzielne stowarzyszenie z intencją wydzielenia się z PZD rejestruje się je w KRS oraz składa wniosek do sądu o wpisanie stowarzyszenia do ksiąg wieczystych jako właściciela terenu.

Ale aby takie stowarzyszenie powstało muszą być spełnione pewne formalne warunki - w naszym przypadku musiałoby przyjść na zebranie założycielskie ok 310 osób i zagłosować za zmianą ( a na zebrania do tej pory przychodziło ok 120 osób )

Oczywiście że PZD nie jest zachwycone kiedy jakiś Ogród chce się usamodzielnić ( oznacza to utratę wpływów ze składek ) ale zgodnie z prawem nic na to nie może poradzić .
Kasia78
PostWysłany: Śro 21:24, 12 Lut 2014    Temat postu:

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czy w tej sytuacji odcinając się od PZD będziemy musieli "wykupić" od nich teren na którym znajduje się nasz ogród? Ile nas to będzie kosztować?
Wydaje mi się mało prawdopodobne by PZD bez walki oddawało nowym zarządom tereny, które stanowią jakąś wartość.
Witek
PostWysłany: Wto 14:17, 11 Lut 2014    Temat postu: Re: Los naszego ogrodu

Kasia 78 napisał:
Chciałabym się dowiedzieć jaki jest status prawny terenu na którym jest nasz ogród. Czy dzierżawnym go od Gminy czy też jest własnością PZD?!


Nasz Ogród został stworzony jako teren " zamienny" za działki likwidowane głównie przy budowie mostu siekierkowskiego oraz z innych likwidowanych na terenie Mazowsza ogrodów .Likwidując ogrody na swoim terenie Warszawa wykupiła od gminy teren Ogrodu i przekazała go PZD aby mógł zaoferować działki zamienne członkom PZD którzy je utracili w wyniku zmian w mieście.Tak więc w księgach wieczystych jest wpisane PZD.

Ale z punktu widzenia nowej Ustawy nie ma znaczenia kto jest obecnym właścicielem gruntu bo nowa ustawa daje unikalną możliwość objęcia terenu Ogrodu w swój zarząd i stania się jego właścicielem ( poprzez stworzenie własnego stowarzyszenia ) Jeśli stowarzyszenie nie powstanie wszystko pozostaje bez zmian tak jak dotychczas.

Intencją zmian w ustawie było również uwłaszczenie samych działkowców a nie tylko Ogrodu - wtedy każdy działkowiec miałby na swoją działkę księgę wieczystą - ale sprawa ta nie została w końcu przyjęta - Sejm przyjął przed głosowaniem że tę sprawę dopracuje się w przyszłości ( ani bliżej nie określonej ani nie doprecyzowanej )


Zarząd Ogrodu przygotuje zestaw najważniejszych informacji związanych w nową Ustawą i udostępni je naszym działkowcom tak by mogli zastanowić się jakie rozwiązania bedą dla losów naszego Ogrodu najkorzystniejsze.
Kasia 78
PostWysłany: Wto 9:41, 11 Lut 2014    Temat postu: Los naszego ogrodu

Chciałabym się dowiedzieć jaki jest status prawny terenu na którym jest nasz ogród. Czy dzierżawnym go od Gminy czy też jest własnością PZD?!
vento28
PostWysłany: Nie 21:28, 02 Lut 2014    Temat postu: Nowa Ustawa o Ogrodach

Chętnie poznany opinie działkowców co do skutków / możliwości w zapisach i zastosowaniu nowej Ustawy - zwłaszcza czy warto będzie założyć własne stowarzyszenie zarządzające Ogrodem niezależnie od PZD .Postaramy się wkrótce udostępnić za i przeciw takiej decyzji ,Ciekawe byłoby też dowiedzieć się ilu członków nie chce należeć ani do PZD ani do stowarzyszenia ( nowa Ustawa daje taką możliwość )

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group